15. EDYCJA OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH KAMERALNE LATO ZAKOŃCZONA!

Zakończyły się 15. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu! Imponująca ilość i różnorodność wydarzeń tegorocznej edycji zgromadziła rzesze fanów dobrego kina. W programie festiwalu znalazł się tradycyjnie konkurs starannie wyselekcjonowanych, najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, ale także po raz pierwszy konkurs międzynarodowy FREEDOM FILM FESTIVAL, podczas którego widzowie mogli zobaczyć dzieła dotykające szeroko rozumianego pojęcia wolności z każdego zakątku świata. KAMERALNE LATO 2022 to także pokazy kina ukraińskiego, projekcje plenerowe filmów Clinta Eastwooda, debata o szeroko rozumianej wolności z udziałem wybitnych ludzi kultury oraz liczne wydarzenia związane z edukacją filmową. 

Szczegółowe relacje z wydarzeń Kameralnego Lata znajdziecie na stronie: https://kameralnelato.pl/

Festiwal KAMERALNE LATO od początku istnienia nastawiony jest przede wszystkim na realizację misji społecznej. W 2022 roku w ramach festiwalu zrealizowano po raz kolejny Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej.

W trakcie 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO w Radomiu miał miejsce szereg działań realizowanych we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. Partnerem programu była Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. A oto  najważniejsze wydarzenia o charakterze społeczno-profilaktycznym zrealizowane podczas festiwalu.

3 lipca 2022 roku ruszyły „ABC pracy z kamerą” – warsztaty dla młodzieży pragnącej rozpocząć przygodę w świecie filmu. Przez cały tydzień uczestnicy zgłębiali tajniki sztuki filmowej pod okiem specjalistów z branży, a następnie stworzyli krótki spot filmowy poświęcony przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży. Młodzi ludzie biorący udział w warsztatach mogli przekonać się jak wyglądają poszczególne etapy tworzenia filmu, od wspólnego pomysłu na scenariusz, po plan zdjęciowy i postprodukcję.

Aktorka i ambasadorka festiwalu Anna Mucha poprowadziła warsztaty aktorskie dla uczestników pt. „Aktor na planie filmowym”, podczas których udzieliła młodym twórcom cennych wskazówek, a także podzieliła się anegdotami z pracy na planie zdjęciowym filmów fabularnych i seriali.

Etiuda „Replay” stworzona w trakcie warsztatów została zaprezentowana podczas uroczystego finału festiwalu. Film będzie również promowany w mediach społecznościowych organizatorów. https://www.youtube.com/watch?v=-Gud4IKnIFQ

We wtorek 5 lipca, w siedzibie partnera edukacyjnego festiwalu KAMERALNE LATO – Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbyła się debata pt. „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji”, podczas której omawiano rolę jaką może odegrać edukacja audiowizualna w przeciwdziałaniu negatywnym społecznie zjawiskom. Gośćmi debaty byli: kom. Justyna Stanik-Rybak z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Krzysztof Łyżwiński ze Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” w Radomiu, Urszula Malmon  reprezentująca American Corner Radom oraz Karim Kourani i Piotr Dylewski – opiekunowie artystyczni warsztatów „TOGETHER – ToGetThere”. Debatę prowadziła dyrektorka organizacyjna festiwalu – Karolina Adamczyk.

Festiwal KAMRALNE LATO przyjął za misję, aby poprzez film mówić o ważnych zagadnieniach społecznych i uwrażliwiać na nie młodych ludzi. Nierzadko nie mają oni szansy porozmawiać o swoich kłopotach z rodzicami czy nauczycielami. W celu stworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której będą mogli swobodnie poruszać najtrudniejsze tematy powstał cykl KAMERALNE LATO DZIECIOM

W środę, 6 lipca w ramach cyklu odbył się pokaz filmu „Puls Sióstr” będącego efektem unikalnego projektu społeczno-profilaktycznego zrealizowanego przez radomską młodzież pod opieką profesjonalnych filmowców i edukatorów. To pierwszy fabularny film muzyczny zrealizowany w Radomiu przez osoby pochodzące z tego miasta oraz okolic. Jest to współczesna opowieść o relacjach pomiędzy ludźmi wchodzącymi w dorosłe życie, ich pasjach, przyjaźniach, życiowych motywacjach i wartościach. Po seansie licznie zgromadzona w centrum festiwalowym młodzież wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez edukatora i opiekuna sekcji KAMERALNE LATO DZIECIOM Michała Grosiaka oraz kom. Irminę Małek-Przepiórkę – specjalistkę Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

6  lipca 2022 roku miała również miejsce konferencja prasowa, której gościem specjalnym był Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – pan Tomasz Osadnik. W trakcie wydarzenia z udziałem władz miasta, przedstawicieli radomskich instytucji kultury oraz lokalnych mediów przedstawiono szczegółowo działania realizowane w trakcie festiwalu w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej.

7 lipca 2022 roku uczestnicy warsztatów „ABC pracy z kamerą” wzięli udział w spotkaniu z Elizabeth Blumenthal – zastępczynią attaché ds. kultury w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Urszulą Malmon (American Corner Radom).

Dzięki działaniom z zakresu profilaktyki społecznej wdrożonym podczas 15. edycji festiwalu KAMERALNE LATO udało się nie tylko uwrażliwić na temat przeciwdziałania uzależnieniom kolejną grupę młodzieży oraz ich rówieśników, ale także dotrzeć z ważnym przekazem o misji społecznej wydarzenia do szerokiego grona odbiorców.

Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego i zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Sponsorem wydarzenia jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Polska Organizacja Turystyczna.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichMazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: CINEMAHALL (Ukraina), KINOGRAPHE (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), American Corner RadomPolsko-Amerykańska Komisja FulbrightaEducation USA oraz Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu.

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon.

Partnerami organizacyjnym są: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w RadomiuMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATRPracownia Nowych Mediów, Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Towarzyszące wydarzeniu działania edukacyjne wspiera Unia Europejska.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (3. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Centrum festiwalowym 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO było Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Przewiń do góry